A tömegmészárlások folytatódni fognak, ha az Egyesült Államok nem tesz a fegyveres erőszak ellen és a belföldi terrorizmus megfékezéséért – jelentette ki csütörtökön az amerikai elnök, aki Orlandóba, a 49 halálos áldozatot követelő tömegmészárlás helyszínére látogatott.
„Ha nem cselekszünk, több ehhez hasonló mészárlást fogunk látni, mert döntésünkkel megengedjük, hogy ezek megtörténjenek” – szögezte le Barack Obama, aki az Egyesült Államok történetének eddigi legvéresebb lövöldözésének áldozatul esettek családtagjaival találkozott Orlandóban. Hangsúlyozta, örömmel vette tudomásul, hogy az amerikai szenátus szavazást kezdeményezett arról, hogy megakadályozzák a terrorgyanús kötődésekkel rendelkezők fegyvervásárlását.
Megállítaná az öldöklést
Obama elnök és Joe Biden alelnök 49 szál fehér rózsából font koszorúkkal rótta le kegyeletét a tömegmészárlás áldozatainak emlékére kialakított, rögtönzött emlékműnél. Az elnök egyben arról biztosította a tömegmészárlás áldozatainak családtagjait és a túlélőket, hogy további lépéseket tesz a fegyveres erőszak megállítására.
„A mi politikánk túlságosan is lehetővé tette, hogy terroristák, vagy akár csak zavart emberek is, könnyedén fegyvert vásárolhassanak, sőt, ezt törvényesen tehetik meg” - fogalmazott az elnök. Hozzátette: megölelte a gyászolókat akik azt kérdezték tőle, miért ismétlődhet ez meg újra és újra. „Megígértem, hogy további lépéseket teszünk az öldöklés megállítására” – mondta az elnök. Hangsúlyozta, hogy azoknak, akik ellenzik a fegyvervásárlás és -viselés szigorítását, találkozniuk kellene az orlandói merénylet áldozatainak hozzátartozóival.
Az elnök és az alelnök a szivárványszínű zászlókkal fellobogózott városban találkozott a 2001. szeptember 11-i terrortámadások óta legsúlyosabb és legtöbb életet követelő tömegmészárlás áldozatainak szeretteivel és a túlélőkkel, valamint az áldozatok segítségére siető rendőrökkel, orvosokkal, ápolókkal. A találkozók után arról beszélt, hogy az amerikaiaknak össze kell fogniuk, és a további fegyveres erőszak elkerüléséhez a korábbiaktól eltérő módon kell közelíteni a problémához. Politikai táborokon átívelő összefogásra és együttes munkára van szükség – fogalmazott, és kitért arra is, hogy az Egyesült Államok továbbra is fáradhatatlanul harcol majd az olyan terrorszervezetek ellen, mint az Iszlám Állam vagy az al-Kaida.